Mięsa, jak za dawnych lat

W ostatnich latach przybywa smakoszy, którzy nie mają zamiaru stawiać na kompromisy. Oczekują oni, że w restauracjach będą im podawane dania, które zachwycą ich podniebienie i wzrok. Takich lokali, w których obiady są prawdziwym dziełem sztuki, na szczęście nie brakuje, jednym z nich jest sprawdzona restauracja, gdzie szefowie kuchni są prawdziwymi mistrzami w swoim fachu.

Restauracja serwuje między innymi wspaniałe, pieczone mięsa, które podawane są z całą gamą dodatków. Niezwykłe pieczenie i rolady z wieprzowiny i wołowiny są odpowiednio przygotowywane, zanim trafią na stół. Prawie wszystkie mięsa są marynowane w szlachetnych mieszankach oliwy, wina i ziół, niektóre mięsa (na przykład wołowina) są z kolei peklowane.

Potem mistrzowie kuchni pieką je, smażą, grillują lub gotują bardzo długo na małym ogniu, a potem podają z delikatnymi lub ostrymi sosami, albo z całą gamą dodatków. Wybór jest naprawdę ogromny i można tu spróbować nawet pieczeni z dzika, delikatnej jagnięciny, kruchej wołowiny czy wspaniałego, bardzo delikatnego drobiu z wyselekcjonowanej hodowli.

Przypisane w

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *