Sokowirówka czy wyciskarka do soków? Doradzamy w wy-borze AGD!

Wielu z nas marzy o świeżym soku z popularnych owoców i warzyw. Sam wybór urządzenia nie jest taki prosty, jako że na rynku dostępnych jest mnóstwo urządzeń w tej klasie sprzętu. Wszystkie wyciskarki do soków i sokowirówki mają jedno zadanie – uzyskać sok. Jednak trzeba pamiętać, że procesy wyciskania i jego efekt jest bardzo różny. Inny jest też czas i wydajność odpowiednich urządzeń. Należy pamiętać, że wybór będzie pewnego rodzaju kompromisem. Po prostu musimy zważać na parę najważniejszych aspektów naszego nowego urządzenia.

Owoce i warzywa

Należy odpowiedzieć sobie pytanie – z czego będziemy wyciskać sok? Zarówno wyciskarki do soków jak i sokowirówki pozwolą wycisnąć sok z najpopularniejszych gatunków warzyw i owoców (marchwi, jabłek, buraków, selera naciowego, pomarańczy). Jednak trzeba pamiętać, że z niektórych warzyw ilościowych i ziół nie każdy sprzęt wyciśnie sok. Do bardziej wymagających owoców (np. jagód, malin, jeżyn i borówek) i ziół nada się wyciskarka, która jest w stanie uzyskać sok nawet ze szpinaku.

Gęsty sok z wyciskarki czy wodnisty z sokowirówki?

Konsystencja soku z sokowirówki znacznie różni się od soku z wyciskarki. Wyciskarka zapewnia bardzo gęsty i esencjonalny płyn. Sokowirówka natomiast tworzy klarowny i wodnisty sok z dużą ilością piany. Pozostaje jeszcze kwestia czasu, po którym chcemy spożyć efekt wyciskania. W wypadku sokowirówki zaleca się spożycie od razu po wyciśnięciu. Dzięki wyciskarce spokojnie można przechować sok nawet 2 dni bez utraty cennych witamin.

Ważną kwestią jest też ilość soku, którą potrzebujemy. Kiedy mamy dużą rodzinę lub po prostu sporą liczbę osób chętnych do napicia się świeżego soku, to polecamy sokowirówkę. Jej moc przerobowa jest na tyle duża, że w ciągu kilku minut otrzymamy sporą ilość soku. Wyciskarka działa wolniej (zwykle 5 minut na litr soku), ale tego typu urządzenia wykazują się średnio dużo większą wydajnością niż sokowirówki. Sporą przeszkodą może być czyszczenie sprzętu – często mycie sit w wyciskarce zajmuje więcej czasu niż wykonanie soku. Komfortowe użytkowanie zapewni wyciskarka Eldom z silnikiem indukcyjnym (https://eldomagd.eu/produkt/wyciskarka-wolnoobrotowa-z-silnikiem-indukcyjnym-ac-eldom-pj650-b-43-obrmin-biala–ksiazka-zdrowe-soki-gratis)

Jakość urządzenia a zdrowie

Jak w wypadku wielu sprzętów AGD, urządzenia do wyciskania soków można kupić właściwie w każdej cenie – od stu złotych po nawet tysiące złotych. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na starcie można odrzucić najtańsze propozycje. Zwykle urządzenia tego typu mają krótką żywotność silnika i ogólną słabą jakość soku. Wyciskarka jest pewnym rodzajem inwestycji w zdrowie – sporo płacimy na początek, ale dobre urządzenia zapewnia wysoką jakość soku i bezawaryjność. Sokowirówki są dobre na start – są nieskomplikowane, szybkie i można je kupić w rozsądnej cenie. Kolejnym krokiem są wyciskarki jednoślimakowe, które są nieco droższe. Najwyższym poziomem wtajemniczenia są najdroższe wyciskarki dwuślimakowe, które zapewniają najwyższą jakość soku.

Przypisane w

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *