Domowe wino

Wino wytwarzane domowymi metodami na niepowtarzalny smak i sobie właściwy aromat. Produkując ten rubinowy trunek samodzielnie mamy większą możliwość dostosowania go do naszych upodobań. Możemy stworzyć wino bardziej gorzkie, takie które będzie miało cierpki smak, czy też odwrotnie niezwykle słodki napitek. Wszystko zależy od upodobań osoby, która produkuje ten trunek. Produkcja wina w domu wymaga odpowiednich naczyń, dokładnie o jakie przyrządy chodzi można dowiedzieć się tutaj – akcesoria winiarskie.

Rozpoczynając przygodę z winem warto wiedzieć, że choć obecnie najbardziej znane wina pochodzą z Hiszpanii czy Francji. To jednak szczep winny po raz pierwszy został wykorzystany do stworzenia wina na terenach Uralu – w Gruzji. Nie dziwi więc, że wina gruzińskie także cieszą się dużą popularnością. Wśród komercyjnych win znane są także mołdawskie, australijskie, chilijskie czy węgierskie, w tym sławny Tokaj.

Domowe wina mogą być produkowane z różnych owoców, wcale nie muszą to być wyłącznie winogrona. Wino można stworzyć także z porzeczek, wiśni, agrestu, dzikiej róży, czereśni, malin, truskawek, jeżyn, gruszek, śliwek i wielu innych owoców. Wino robi się także z jabłek, wówczas nosi ono nazwę cydru.

Chcąc produkować domowe wina należy wiedzieć, że proces fermentacji składa się z dwóch etapów. Burzliwego i spokojnego. Etap burzliwy zachodzi w pierwszej kolejności. W tym etapie do nastawu powinny być dostarczane niewielkie ilości tlenu, zaś odprowadzany jest dwutlenek węgla. Burzliwa fermentacja trwa 2 – 4 dni. Drugim etapem, jest etap spokojnej fermentacji, w tym przypadku butla musi być szczelnie zamknięta. Nie powinien dochodzić do niej tlen. Po zakończeniu drugiego etapu wino nadaje się już do spożycia. Choć zgodnie ze starym powiedzeniem: wino im starsze tym lepsze – dlatego warto je odstawić na jakiś czas i dopiero potem smakować. Chcąc dosłodzić wino (choć dla niektórych jest to jego profanacja), należy roztopić cukier w niewielkiej ilości wody i wlać do wina.

Przypisane w

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *